مقاله

11 تکنیک تشخیص چرم اصل از چرم مصنوعی

چرم اصل

چرم اصل را چگونه تشخیص دهیم؟ پیدا کردن پاسخ برای این پرسش مهم از ضروری ترین مواردی است که نیازمند آموزش است. انواع محصولات چرمی موجود در بازار از نظر ظاهری هیچ تفاوتی با چرم اصل ندارند که تشخیص نوع چرم را برای خریداران سخت می کند. ممکن است که هزینه خیلی زیادی را برای خرید محصول چرمی اصل داده باشید اما بعدا متوجه شوید که محصول چرم مصنوعی را به جای چرم اصل به شما فروخته باشند. 

محصولات چرم مصنوعی با توجه به ظرافتی که دارند مشابه با چرم اصل تولید می شود که تشخیص را برای خریداران کمی سخت می کند اگر شما هم علاقه زیادی به خرید انواع محصولات چرمی دارید و شاید در هنگام خرید قادر نباشید که چرم اصل از مصنوعی را بشناسید (تشخیص چرم اصل و تقلبی)، برای راهنمایی و یادگیری ترفند های تشخیص چرم مصنوعی از چرم اصل سپهرچرم خاورمیانه تولید کننده چرم مصنوعی را تا انتهای مقاله همراهی کنید.

 

 

چگونه چرم اصل را تشخیص بدهیم؟

 

بسیاری از افراد در خرید محصولات چرمی ممکن است با مراجعه به هر مغازه از تعریف فروشندگان نسبت به جنس محصولات ترغیب به خرید شوند. اما خرید کالاهای چرمی نیازمند به آگاهی در تشخیص نوع جنس کاملا ضروری بوده و توصیه می شود که قبل از خرید حتما اطلاعات کافی در زمینه تفاوت چرم اصلی و چرم مصنوعی داشته باشید تا با خیال راحت بهترین خرید را از مراکز چرم فروشی انجام بدهید.

 

11 روش های تشخیص چرم مصنوعی از چرم اصلی

 

11 مورد از روش‌های موثر در تشخیص چرم طبیعی از چرم مصنوعی را به طور کامل شرح می دهیم و به طور ساده شما را با ویژگی های یک چرم خوب آشنا خواهیم ساخت تا در هنگام خرید با اطمینان کامل محصول مورد نظرتان را انتخاب نمایید.

 

مهمترین روش هایی که برای شناخت چرم اصلی وجود دارد عبارتند از:

 1. تست قطره آب
 2. بررسی لایه‌های محصول چرمی
 3. بررسی پرزهای چرم
 4. دیدن حفره‌های سطحی چرمی
 5. بررسی لبه‌های محصول چرمی
 6. دقیق نگاه کردن به طرح روی سطح چرم
 7. تا کردن چرم
 8. بوییدن چرم
 9. تست پارگی
 10. آتش زدن چرم
 11. سوراخ نشدن چرم

 

کارخانه چرم مصنوعی

 

لازم است که بدانید: چگونه بوی بد چرم را از بین ببریم؟

 

روش‌های موثر در تشخیص چرم طبیعی از چرم مصنوعی

 

تست قطره آب

 

این روش ساده ترین حالت ممکن برای تشخیص نوع چرم است به همین منظور می توانید یک قطره آب را روی سطح چرم بریزید و منتظر نتیجه شوید. اگر قطره آب به صورت آرام آرام جذب چرم شد نشانه بر اصل بودن چرم است. چرم اصل به دلیل داشتن سوراخ و منافذ باز آب را از خود عبور می دهد درصورتی که قطره آب روی سطح چرم مصنوعی به راحتی سر می خورد و سرایز می شود.

نکته : برای تست این روش استفاده از یک قطره آب کافیست زیر قطرات بیشتر موجب لک شدن سطح رویه محصول می شود.

 

جذب آب در چرم مصنوعی

 

بررسی لایه‌های محصول چرمی

 

بررسی لایه های محصول چرمی نوع دیگری از تشخیص چرم اصل از منصوعی است. اگر محصولی از چرم اصلی تهیه شود به صورت یک تکه است و لایه ای در آن وجود ندارد و از موادی چون چسب، مواد اضافی، و ورق های پلاستیکی در آن وجود ندارد. با توجه در نوع بافت محصول می توانید تشخیص کامل را در اصل یا مصنوعی بودن آن بدهید. این روش تشخیص در خرید کمربند های چرمی که فاقد آستر می باشد کاملا کاربردی است.

 

بررسی پرزهای چرم

 

اگر به قسمت پشت چرم توجه کرده باشید متوجه خواهید که پرزهای موجود نشان بر اصل بودن چرم است و سطح آن اصلا صاف و صیقلی نیست. استفاده از این روش هم اطمنیان کامل بر چرم اصل بودن را می دهد به دلیل این که چرم صنعتی این ویژگی را ندارد.

 

بررسی پرزهای چرم

دیدن حفره‌های سطحی چرم

 

چرم طبیعی که پوست حیوانات به دست می آید دارای سطحی با حفره است و با توجه به این که بدن حیوانات داری مو است و در مراحل فرآیند دباغی به صورت کامل مو از پوست جدا می شود اما جای ریشه مو روی سطح باقی می ماند. این روش تشخیص به دقت خیلی بالا نیازمند است که می توانید با استفاده یک ذره بین کوچک روی سطح چرم را بررسی کنید تا اطمینان لازم را برای خرید به دست آورید و مطئن شوید که نوع چرم طبیعی است.

 

بررسی لبه‌های محصول چرمی

 

به عنوان مثال در هنگام خرید کمربند چرم اگر به محصول مورد نظر دقت کافی داشته باشید خواهید دید که لبه های چرم طبیعی کمی ناهموار بوده و صاف نیست. و در مقایسه با کمربند تولید شده از چرم مصنوعی خواهید دید که کاملا صاف و منظم است.

 

بررسی لبه‌های محصول چرمی

خرید کمربند چرم

 

دقیق نگاه کردن به طرح روی سطح چرم

 

سطح رویه چرم اصل اصلا صاف نیست و معمولا داری خطوط و یا چروک های خاصی است و ممکن است سطح این نوع چرم به صورت دانه دانه نشان داده شود. چرم مصنوعی دارای بافتی کاملا منظم و دارای الگوهای تکرار شونده است و سطح آن کاملا صاف و یکدست است.

 

دقیق نگاه کردن به طرح روی سطح چرم

 

تا کردن چرم

 

برای تست این روش کافیست چرم را تا کنید و واکنش آن را نسبت به تا کردن ببینید. اگر چرم اصل باشد زمانی که آن را تا کنید و بعد از باز کردن رد آن باقی مانده و کمی دچار برجستگی خواهد شد ولی در چرم مصنوعی این چنین نیست.

 

بوییدن چرم

 

بو کردن چرم هم می تواند در تشخیص نوع چرم کمک کند اما ممکن است تولیید کنندگان با استفاده از اسانس ها مشتری ها فریب بدهند. در اصل چرم طبیعی چون از دباغی حیوانات به دست می آید بوی بدن حیوانات را می دهد و بوی چرم مصنوعی به بوی پلاستیک و چسب نزدیک است.

 

بوییدن چرم

 

تست پارگی

تست پارگی چرم برای خریداران محصول پالتو، کیف، قابل انجام نیست اما این تست معمولا توسط تولیدکنندگان محصولات چرمی در هنگام خرید چرم خام صورت می گیرد. در این روش اگر یک تکه چرم را به صورت نواری بکشید خواهید دید که چرم اصل به هیچ عنوان پاره نمی شود و در مقایسه با چرم مصنوعی سریع واکنش می دهد.

 

آتش زدن چرم

 

این روش تشخیص بیشتر به افراد تولید کننده توصیه می شود برای تست یک تکه از چرم را آتش بزنید خواهید دید که چرم اصل و با کیفیت در تماس با شعله آتش سریع شعله ور نمی شود و اگر در حرارت کامل آتش قرار بگیرید به آرامی شروع به سوختن می کند و بوی سوختگی آن شبیه به بوی حیوانات است. اگر چرم مصنوعی در حرارت قرار بگیرید خیلی سریع واکنش نشان داده و جمع می شود و بخاطر چسب و پلاستیک به کار گرفته در تولید این چرم بوی شبیه به مواد نفتی می دهد.

 

سوراخ نشدن چرم

 

چرم خوب به راحتی با استفاده از سوزن یا هر وسیله تیز به راحتی سوراخ نمی شود که برای سوراخ آن نیاز به سمبه است ولی چرم مصنوعی به راحتی با هر وسیله تیز سوراخ می شود.

 

سوراخ نشدن چرم

 

در پایان

 

برچسب یا شناسنامه چرم مصنوعی یکی دیگر از مهم ترین مواردی است که در هنگام خرید از فروشنگان محصولات چرمی می توانید درخواست نمایید تا به اصل بودن چرم اطمینان پیدا کنید. ما در این مقاله تلاش کردیم تا انواع راه های تشخیص چرم طبیعی از چرم مصنوعی را به شما عزیزان بیان کنیم تا بهترین و باکیفیت ترین محصول چرمی را خریداری نمایید. اگر شما تجربه خرید محصولات چرمی را دارید و روش بهتری برای تکنیک تشخیص نوع چرم می دانید حتما با ما از طریق کامنت در میان بگذارید.

 

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه