چرم مصنوعی, مقاله

فرآیند تولید چرم مصنوعی در کارخانه

فرآیند تولید چرم مصنوعی در کارخانه

کارخانه چرم مصنوعی تولید کننده انواع چرم ها با تنوع رنگی و طرحی بسیار بالا می باشد که در حال حاضر با پیشرفت تکنولوژی ابزارآلات و ماشین های صنعتی پیشرفت بسیار عالی و چشمگیری داشته است.

با این پیشرفت، امروزه تولید چرم مصنوعی و فروش پارچه چرم مصنوعی در کارخانه ها افزایش پیدا کرده است و گرایش افراد تولید کننده محصولات چرمی به خرید چرم مصنوعی بیشتر شده است. خرید چرم طبیعی به نسبت قبل به دلیل حفظ محیط زیست (جلوگیری از کشتار حیوانات) و قیمت بالای آن کمتر شده است و تقاضا چرم مصنوعی رو به افزایش است.

فرآیند تولید چرم مصنوعی با چرم طبیعی متفاوت است و از طریق ترکیب و پرداخت چند نوع ماده مصنوعی و شیمیایی در کارگاه و کارخانه های چرم مصنوعی تولید می گردد. در این گزارش همراه سپهرچرم خاورمیانه از بزرگترین تولید کنندگان چرم مصنوعی در ایران باشید تا با فرآیند تولید چرم مصنوعی آشنا شوید.

 

نحوه تولید چرم مصنوعی چگونه است؟

 

 

نحوه تولید چرم مصنوعی

 

مرحله تولیدی چرم مصنوعی به دو روش تر و خشک انجام می شود که متریال تشکیل دهنده ی آن از فوم، چسب، اسکین و چند لایه پارچه آستری از جنس تریکو می باشد. به جز پارچه آستری، سایر متریال نوعی از مواد شیمیایی بدون ضرر هستند. این مواد شیمیایی یا بر پایه پلی وینیل کلراید اند و یا برپایه پلی یورتان می باشد. چرم های مصنوعی به طور کلی به دو دسته چرم مصنوعی PVC و چرم مصنوعی PU تقسیم بندی می شوند که از لحاظ برخی ویژگی ها با یکدیگر متفاوت اند.

چرم مصنوعی به دلیل داشتن فرآیند تولید آسان، قیمت مناسب نسب به نوع طبیعی، کیفیت فوق العاده بالا، و میزان مصرف انرژی کمتر و تولید مناسب در صنایع های مختلفی توسط تولید کنندگان مورد استفاده قرار می گیرد.

پارچه چرم مصنوعی را  می توان در تنوعی از رنگ، طرح و ضخامت های مختلف تولید کرد و پس از گذراندن مراحل تولیدی به صورت رول بسته بندی و آماده ی استفاده در صنایع مختلفی چون تولید کفش، کیف، تشک های ورزشی، مبل و صندلی اتومبیل و خانگی و روکش داخلی اتومبیل می گردد.

از عمده مصارف پارچه چرم مصنوعی در صنعت خودرو سازی می توان به روکش صندلی، سقف، داشبورد و لایه های داخلی در، کف پوش کف و صندوق عقب اتومبیل استفاده می کنند اشاره کرد. از مصرف کنندگان عمده چرم مصنوعی، ایران خودرو و سایپا دیزل می باشد.

 

کشورهای عمده تولید کننده و مصرف کننده چرم مصنوعی

آلمان، فرانسه، ایتالیا، انگلیس، سوید، چین و ترکیه از کشورهایی عمده تولید کنندگان چرم مصنوعی هستند و عمده مصرف چرم مصنوعی در آذربایجان، گرجستان، ارمنستان، عراق و ترکیه می باشد.

از کارخانه های تولید کننده چرم مصنوعی می توان به سپهرچرم خاورمیانه اشاره کرد که دارای تنوعی از انواع طرح ها و رنگ مختلف چرم می باشد.

 

نحوه تولید چرم مصنوعی به روش خشک

در روش تولید خشک، مواد در دمای نزدیک به ۵۰۰ درجه سانتی گراد در کوره قرار می گیرند. بعد از کاهش دمای آن، وارد فضایی می شوند که شامل PVC، پایدار کننده، رنگدانه و… هستند. این فضا قابلیت چرخش دارد و بعد از اینکه مدت زمان کافی چرخید، از آن خارج می شود. برای تولید چرم داشبورد اتومبیل از روش خشک استفاده می شود.

 

نحوه تولید چرم مصنوعی به روش تر

در روش تولید تر، دو روش وجود دارد که برای چرم مصنوعی PVC و چرم مصنوعی PU متفاوت است؛ ولی در هر دو روش یک لایه از جنس تریکو و سایر لایه ها از مواد شیمیایی (پلی وینیل کلراید و یا پلی یورتان) تشکیل می شوند.

 

چرم مصنوعی پلی یورتان

در این روش ورقی چند لایه به دست می آید که لایه های زیرین (آستر) از جنس پارچه ی تریکو بوده و سایر لایه های دیگر آن از مواد شیمیایی بر پایه پلی وینیل کلراید و یا پلی یورتان تشکیل می گردد.

به طور معمولی چرمی که از پلی اورتان تولید می گردد بهتر از چرم پلی وینیل کلراید است و علت آن در میزان انعطاف خطوط تولید می باشد.

در تولید این نوع چرم از چسب، فوم و یا skin استفاده می شود که این مواد ها با حلال هایی چون MEK  و یا تولین مخلوط و به کوره با دمای 140 الی 150 درجه سانتی گراد وارد می شوند. حلال در عبور از کوره تبخیر می شود و چرم مصنوعی تولید می شود.

 

چرم مصنوعی پلی وینیل کلراید

تعداد لایه ها در چرم مصنوعی بر پایه پلی وینیل کلراید هیچ تفاوتی بر با چرم بر پایه پلی یورتان ندارد، تنها تفاوت عمده این دو چرم در فرمول بندی اولیه چرم است.

مواد اولیه مود استفاده در این روش و نوع تولید شامل: پودر (PVC ) E ، روغن DOP، پایدار کننده های حرارتی، رنگدانه، تسریع کننده، ماده ی افزودنی لایه ی فوم و پرکننده که معمولا کربنات کلسیم است می شود. پارچه تریکو برای آستری، کاغذ release paper نیز برای خط تولید و رول های مقوایی و پلاستیکی برای بسته بندی مورد نیاز است.

 

کاربرد روغن DOP در تولید چرم مصنوعی

استفاده از روغن DOPباعث نرم شدن پلیمر استفاده شده در تولید کفش می شود. استفاده از این روغن جز موادی است که در تولید چرم مصنوعی کاربرد زیادی دارد زیرا با ایجاد خاصیت نرمی و انعطاف پذیری در چرم، به راحتی می­توان طرح مورد نظر را بر روی چرم پیاده کرد و چرم مصنوعی را شکل پذیرتر می کند. استفاده از روغن با کیفیت و بدون بو و رنگ (خالص) که بتوان چرم با کیفیتی تولید کرد دارای اهمیت است.

 

موارد قابل توجه در تولید چرم

 

تولید چرم مصنوعی

 

برای تولید چرم مصنوعی باید چه نکاتی باید رعایت شود؟

چرمی که در کارخانه چرم مصنوعی تولید می شود، باید مواردی را گذرانده باشد تا بتواند از لحاظ کیفیت و ظاهر با چرم طبیعی برابری کند. این موارد شامل:

  • رنگ چرم: یکی از بزرگترین مزیت های چرم مصنوعی، تنوع رنگبندی آن است.
  • این کار در کارخانه چرم مصنوعی با رنگ های مخصوصی انجام می گیرد.
  • طرح چرم: از جمله موارد قابل توجه در تولید چرم مصنوعی، تنوع طرح و مدل است. این کار نیز با استفاده از کاغذهای مخصوصی در کارخانه انجام می شود.
  • ضخامت چرم: ضخامت چرم از جمله مواردی است که در تهیه محصولات چرمی بسیار مهم است. هر محصولی نیاز به چرمی با ضخامت خاص دارد. در کارخانه تولید چرم، چرم در انواع ضخامت ها تولید می شود.
  • پارچه پشت چرم: پارچه ای که برای پشت چرم استفاده می شود، در کیفیت و قیمت نوع چرم موثر است.
  • کیفیت چرم: یکی از مواردی که در تولید چرم باید به آن توجه کرد، کیفیت چرم است؛ زیرا کیفیت چرم عامل مهمی در تعیین قیمت و کاربرد چرم می باشد.

تمامی موارد ذکر شده باعث تنوع چرم مصنوعی شده و طرفدارن زیادی را به خود اختصاص داده است.

 

خرید عمده چرم مصنوعی

 

خرید عمده چرم مصنوعی

 

 

خرید چرم مصنوعی ارزان قیمت و چرم مصنوعی با کیفیت از اولیت اصلی تولید کنندگان در هنگام خرید پارچه چرم مصنوعی است که کیفیت بالای چرم مصنوعی تضمین کننده ماندگاری بالای تمامی محصولات تولید شده از چرم می باشد.

چرم مصنوعی به عنوان جایگزین چرم طبیعی در بسیار صنایع کاربرد زیادی دارد که علت مصرف فراوان و درخواست زیاد برای این نوع چرم، هزینه بالا، پیچیدگی فرآیند، میزان مصرف انرژی بالا در حین تولید، محدودیت حجم تولید و قیمت تمام شده چرم طبیعی نسبت به چرم مصنوعی است. چرم مصنوعی با داشتن کیفیت بالا، حجم بالا در تولید و قیمت تمام شده نهایی ارزان، پاسخگوی نیاز مصرف کنندگان می باشد.

سپهرچرم خاورمیانه بزرگترین تولید کننده چرم مصنوعی تمامی محصولات تولیدی را با قیمت مناسب و کیفیت عالی به مشتریان خود ارائه می دهد. برای اطلاع از قیمت عمده چرم مصنوعی می توانید با شماره موجود در سایت تماس بگیرید و اقدام به ثبت سفارش نمایید.

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه