چرم مصنوعی, مقاله

چرم مصنوعی چیست؟

چرم مصنوعی چیست؟

آیا می دانید چرم مصنوعی چیست؟ چگونه تولید می شود؟ چه تفاوتی با چرم طبیعی دارد؟ چه کاربردهایی دارد؟ ما در این مقاله قصد داریم شما را با چرم مصنوعی و شیوه تولید آن آشنا کنیم. چرم های مصنوعی یا همان چرم صنعتی، نوعی از چرم هستند که در کارخانه ها و بوسیله مواد مصنوعی خاصی تولید می شوند.

امروزه اختراع چرم مصنوعی یکی از بزرگترین دستاوردهای انسان ها محسوب می گردد. از جمله کاربرد های چرم مصنوعی می توان به چرم مصنوعی مناسب پوشاک ، خودرو ، مبل ، ملزومات اداری و… اشاره کزد. چرم طبیعی و مصنوعی در مقایسه با یکدیگر، از لحاظ ظاهری تقریبا مشابه و غیرقابل تشخیص و از لحاظ متریال و نحوه تولید کاملا متفاوت هستند.

در ادامه به این موارد خواهیم پرداخت. تا پایان این مقاله با سپهر چرم خاورمیانه، بزرگترین تولیدکننده چرم مصنوعی همراه باشید.

 

تولید چرم مصنوعی

بر خلاف چرم طبیعی که از پوست خام حیوانات تولید می شود، چرم مصنوعی از چند لایه نازک شامل پارچه آستری، لایه چسب، فوم، اسکین و… بدست می آید.

جنس این لایه ها از مواد شیمیایی مانند پلی وینیل کلراید و پلی یورتان است. به همین دلیل هم هست که دوست داران محیط زیست مخالف تولید چرم طبیعی و کشتن حیوانات و موافق تولید و استفاده از چرم مصنوعی هستند. علاوه بر این، مزایای دیگری هم هستند که باعث پرطرفدار بودن این ماده شده است. در زیر به شرح این مزایا می پردازیم:

 

تولید چرم مصنوعی

 

مزایای استفاده از چرم مصنوعی

تشخیص چرم طبیعی از مصنوعی کار تقریبا دشواری است و شاید بتوان گفت هر کسی از پس تشخیص آن برنخواهد آمد.

همین امر یکی از مزایای استفاده از چرم مصنوعی است. چرم مصنوعی از زیبایی ظاهری خوبی برخوردار است.

 مزیت مهم بعدی، قیمت آن است که در مقایسه با چرم طبیعی بسیار مقرون به صرفه تر است.

تنوع رنگی بالا یکی دیگر از مزیت های چرم مصنوعی است. در تولید چرم مصنوعی بر خلاف چرم طبیعی، می توان انواع رنگ ها را اجرا کرد.

از دیگر مزایای چرم مصنوعی که در بالا نیز به آن اشاره کردیم، حمایت از محیط زیست و حیوانات است. صنعت چرم مصنوعی دوست دار طبیعت و محیط زیست است و به هیچ حیوانی آسیب نمی زند.

چرم مصنوعی نسبت به چرم طبیعی نیاز به مراقبت کمتری دارد؛ همچنین شستشوی آن آسان است.

 

کاربرد چرم مصنوعی

امروزه چرم های مصنوعی به ماده ای پرطرفدار و پراستفاده تبدیل شده اند. این ماده کاربردهای فراوانی در تولید کیف، کفش، لباس، کمربند، جلد تقویم و… دارد. از دیگر کاربردهای اصلی چرم مصنوعی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • چرم مصنوعی پوشاک
  • چرم مصنوعی کیف
  • چرم مصنوعی کفش
  • چرم مصنوعی خودرو
  • چرم مصنوعی اداری
  • چرم مصنوعی مبلمان
بازگشت به لیست

نوشته های مشابه