اخبار

همایش اصناف دانش بنیان فناور و هوشمند (تشویق مشاغل به هوشمند سازی)

همایش اصناف دانش بنیان فناور و هوشمند

همایش اصناف دانش بنیان فناور و هوشمند (تشویق مشاغل به هوشمند سازی) : 

همایش اصناف دانش بنیان، فناور و هوشمند 16 شهریور 1401 در محل سالن اجلاس سران برگزار شد که محوریت این همایش بررسی وضعیت اصناف و تشویق مشاغل سنتی به هوشمند سازی به دلیل توسعه یافتن فضای مجازی بود.

  • استفاده از اصناف برای توسعه تولید دانش بنیان

تشویق مشاغل به هوشمند سازی

 

 

امیر حسین اسدی مدیر کل دفتر خدمات کسب و کار وزارت صمت در ابتدای شروع همایش اصناف دانش بنیان به لزوم تاسیس شرکت های تخصصی خدمات اتاق اصناف اشاره کرد و گفت: 60 درصد اشتغال خرد در اصناف شکل گرفته و برای توسعه تولید دانش بنیان چاره ای نداریم جز این که از ظرفیت اتحادیه‌ها و اصناف بهره بگیریم.

ایشان تاکید نمودند که اصناف باید جایگاه خود را داشته باشند و هم بازار آنلاین اصناف به وجود بیاید و نهاد دیگری این مجوزها را ندهد و تاکید داشتند که صنایع بزرگ باید دانش بنیان شوند و اصناف نباید از این حوزه غافل گردند و تا زمانی که صنایع بزرگ وارد دانش بنیان نشوند کشور به اقتصاد دیجیتال دست نمی یابد. به گفته آقای اسدی، تولید دانش بنیان به معنی کاهش هزینه تولید است.

  • اصناف برای توسعه کسب و کارهای اینترنتی پیش قدم شوند

آقای دکتر دهنوی عضو هیات رییسه مجلس: همه ی فعالان اقتصادی باید با قواعد جدید سازگار شوند و اشاره ای به نادیده شدن فضای مجازی در اصناف در کشور نمودند. بنا به گفته دهنوی، طبق پیشنهاداتی که دادند به زودی در فراکسیون دانش‌بنیان‌ مجلس، کمیته اصناف تشکیل خواهد شد.

در ادامه ایشان به نادیده شدن سهم اصناف در اقتصاد دیجیتال اشاره کردند و فرمودند که بخشی در انتظار مجوز راه اندازی فضای مجازی و بخشی دیگر در حال اقدام هستند، اما هنوز روند صدور مجوز به طور کامل مشخص نیست. اصناف برای توسعه کسب و کار اینترنتی پیش قدم شوند و امسال که سال دانش بنیان است بهترین زمان ممکن است.

  • شتاب دهی اصناف توسط دولت

علیرضا شاه میرزایی معاون تجارت و خدمت وزارت صمت: در دوره ای هستیم که تغییرات مقررات مربوطه، کاربرگ ها، فرآیند صدور مجوز پروانه کسب تغییر کرده و در حال تغییر است (تحول جدی در سامانه ایران اصناف). طبق تفاهم بین وزارت صمت و معاونت و معاونت علمی ریاست جمهوری، شتاب دهنده‌ای تشکیل شده که با آن می‌توان اصناف را به سمت هوشمندسازی سوق داد.

دکتر شاه میرزایی همچنین تاکید کرد خود اصناف از دولت در این زمینه جلوتر هستند و وزارت صمت قصد دارد در این زمینه هر کمکی که بتواند برای این صنف‌ها انجام دهد.

  • کاهش ریسک و تسهیل پذیری

حسین ملازاده رئیس ستاد اقتصاد دیجیتال معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری: بیان کرد که امسال بهره وری از بودجه نقش پررنگی دارد و این عامل بهره وری مربوط به هوشمند سازی است و همچنین برنامه‌های زیادی برای شرکت‌های کوچک و SMEها تدارک دیده شده است.

بنا به گفته های وی برنامه های تدارک دیده شده به این صورت است که دستگاه‌های دولتی و به خصوص کارگروه اقتصاد دیجیتال و معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری بر طبق قوانین جدید وظیف دارند از تمام طرفیت‌ها برای تسهیل‌گری و کاهش ریسک فناوری استفاده کنند.

 

این همایش در پایان با سخنان وزیر (صنعت معدن و تجارت) جناب آقای سیدرضا فاطمی امینی پایان یافت.

 

  • کیفیت کالاهای دانش بنیان با کیفیت بالا و قیمت پایین

وزیر (صنعت معدن و تجارت) سیدرضا فاطمی امینی در این همایش تامین مالی زنجیره ای را به عنوان یک راه حل خلاقانه به منظور کمک به اصناف، دانش را علاوه بر سرمایه و نیروی کار را یکی از ارکان سیاسی اصناف و صنایع مطرح نمودند.

ایشان در ادامه توضیح دادند که: افزایش بهره وری یکی از مهم ترین تاثیر دانش بنیان شدن صنایع است که قیمت و کیفیت را بهبود داده و موجب دردسترس قرار گرفتن کالا و خدمات می گردد.

همچینین در ادامه محور دوم را این چنین بیان کردند که دانش بنیان شدن اصناف ضروری است که به موجب آن بهره وری افزایش پیدا کرده و اشتغال زایی برای فارع التحصیلانی که نرخ بیکار آن ها بالاست را افزایش می دهد.

در پایان: یکی از مسائل ما در اقتصاد سرمایه درگردش است با توجه به یک راه حل خلاقانه و دانش‌بنیان برای این مسئله تأمین مالی زنجیره ای است که ۴۰ درصد بهره‌وری منابع را افزایش می‌دهد و این کار در حال حاضر در رده‌های تولیدی انجام شده است. اگر ما این تأمین مالی را به اصناف ارائه دهیم بسیار مؤثر است.

بازگشت به لیست