مقاله

آشنایی با فرآیند تولید چرم و انواع چرم طبیعی

آشنایی با فرآیند تولید چرم و انواع چرم طبیعی

چرم چیست ؟ انواع چرم کدام است؟ چرم چگونه تولید می شود؟کاربرد چرم چیست ؟

در این مقاله قصد داریم به سوالات شما در مورد انواع چرم پاسخ دهیم. چرم به ماده ای گفته می شود که از پوست خام حیوانات مرده مانند گاو، گوسفند، بز و… و طی فرآیندهای خاصی تولید می شود. چرم آماده سازی شده در این مرحله، برای تولید کیف، کفش، لباس و… مورد استفاده قرار می گیرد.

امروزه چرم ها به دلیل داشتن زیبایی ظاهری بسیار محبوب شده اند. در این مقاله قصد داریم به انواع چرم (چرم طبیعی و چرم مصنوعی ) و کاربرد آن ها بپردازیم. تا پایان این مقاله با فروشگاه اینترنتی سپهر چرم خاورمیانه همراه باشید.

 

چرم چیست ؟

به پوست حیوانات که طی فرآیندهای دباغی به یک ماده فساد ناپذیر و منعطف تبدیل می شوند، چرم گفته می شود. پوست حیوانات برای اینکه به چرم تبدیل شوند، باید مراحل پیچیده و خاص مربوط به خود را طی کنند.

این مراحل به طور کلی در تمام چرم ها یکسان است ولی با توجه به نوع چرم تفاوت هایی نیز دارند. چرم ها با توجه به پروسه تولید طولانی ای که دارند، دارای قیمت بالاتری نسبت به سایر جنس ها می باشند. در مقابل به دلیل کیفیت و جذابیت ظاهری محصولات چرمی، طرفداران زیادی دارد.

 

فرآیند تولید چرم

پوست تازه حیوانات دارای رطوبت و انعطاف بالایی است؛ ولی بعد از مدتی رطوبت و انعطاف خود را از دست می دهد و فاسد می شود. مشخص است که پوست تازه حیوانات به خودی خود قابل استفاده نیستند ولازم است عملیات خاصی روی آن ها انجام شود تا آن ها را به ماده ای قابل استفاده تبدیل کند.

3 مرحله اصلی در فرآیند تولید چرم آماده سازی، دباغی و کراستینگ است. طی این 3 مرحله با افزودن مواد خاصی روی پوست، تمام مواد فاسد شدنی پوست از بین می رود و پوست خام تولید می شود.

 

انواع چرم

چرم ها انواع گوناگونی دارند. انواع چرم ها را با توجه به مواد اولیه، نحوه دباغی، ضخامت، کاربرد، شکل ظاهری و… در دسته های مختلفی دسته بندی می کنند. برای مثال انواع چرم از لحاظ روش تولید شامل چرم طبیعی و چرم مصنوعی می باشد. در ادامه به معرفی انواع دیگر چرم می پردازیم:

انواع چرم از لحاظ استحکام

 

چرم سبک

به چرم های ظریف و نازک که ضخامت بسیار کمی دارند چرم سبک گفته می شود. چرم های سبک حاصل دباغی پوست حیواناتی مثل گوسفند، بز و… هستند. از چرم سبک در تولید لباس، کاپشن، آستری لباس و… استفاده می شود.

 

چرم سنگین

چرم سنگین بر خلاف چرم سبک دارای مقاومت و ضخامت بالایی می باشد به همین دلیل یکی از بهترین انواع چرم است. . چرم های سنگین حاصل دباغی پوست حیواناتی مثل گاو، گوساله و… هستند. کاربرد عمده این نوع چرم در تولید زیره کفش، رویه کفش، تسمه ماشین های صنعتی و … می باشد.

 

چرم نیمه سنگین

یکی از خاص ترین و بهترین چرم ها، چرم نیمه سنگین است. این نوع چرم که از دباغی پوست حیواناتی مثل کروکودیل و شترمرغ بدست می آید، یکی از گران ترین چرم ها محسوب می شود. به همین دلیل است که از این نوع چرم برای تولید محصولات تزیینی و لوکس استفاده می شود.

 

 

انواع چرم از لحاظ شکل ظاهری

  • چرم نبوک
  • چرم اشبالت
  • چرم جیر
  • چرم ورنی
  • چرم بروشاو
  • چرم الگانت
  • چرم فلوتر

 

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه