مقاله

چرم فاکس (FAUX) دانش جایگزین چرم طبیعی

دانش جایگزین چرم طبیعی

دانش جایگزین چرم طبیعی برای حمایت از حیوانات و محیط زیست از دغدغه های مهم فعالان در حوزه صنعت مد و چرم است. نگرش و دانش جایگزین استفاده از چرم مصنوعی به جای چرم طبیعی برای حفظ و توسعه پایدار محیط زیست یکی از فرآیندهای تولید چرم مصنوعی شرکت سپهر چرم خاورمیانه در تولید انواع چرم می باشد که در این راستا با در نظر گرفتن عوامل حفاظتی محیط زیست در سرلوحه تولید خود، گام های موثری برداشته است.

به گزارش سپهر چرم خاوریانه: مطالعات و تحقیقات نشان داده است که استفاده از چرم مصنوعی در سال های اخیر در صنایع های مختلفی مورد استقبال تولید کنندگان قرار گرفته و این جایگزین محبوبیت ویژه ای در تولید پوشاک و اکسسوری‌ها داشته است و به طور کلی می توان گفت خرید چرم مصنوعی بهترین انتخاب برای افرادی است که به محیط زیست و طبیعت اهمیت می دهند.

 

 

علت جایگزینی دانش چرم مصنوعی به جای چرم طبیعی

 

چرم فاکس - faux leather

 

چرم یک صنعت چند میلیارد دلاری با قدمت بسیار طولانی بوده که ایرانیان باستان اولین انسان هایی بودند در استفاده از چرم حیوانات اقدام کردند و در حال حاضر تقاضای زیادی برای این کالا وجود دارد. بسیاری از افراد ساخت چرم از پوست حیوانات از جمله گاو، گوسفند و بز را کاری بی رحمانه و غیراخلاقی دانسته و اقدام به کشف جایگزین های چرمی را در اولویت های خود قرار دادند و به این جهت علاقه خود را نسبت به تولید چرم مصنوعی که با مواد غیر سمی و سازگار با محیط زیست ساخته می شود را نشان می دهند و بر این اساس اصطلاح چرم مصنوعی را جایگزین چرم طبیعی دانسته اند.

 

چرم فاکس (FAUX) جایگزین چرم

 

چرم فاکس جایگزین چرم طبیعی

 

اولین کشور سازنده این نوع پارچه ایالات متحده می باشد و چین به عنوان بزرگترین بازار صادر کننده و تولید کننده برتر محصولات چرم فاکس برای تمامی مصرف کنندگان از جمله آسیا، اروپا، آمریکای جنوبی و شمالی است.

چرم فاکس (Faux Leather) به عنوان چرم مصنوعی جایگزین چرم طبیعی شناخته و با نام دوم دیگری چون چرم وگان، چرم مصنوعی، چرم تقلبی این پارچه شناخته شده است. چرم فاکس جنسی کاملا لطیف و نرم دارد به طوری که در هنگام لمس کردن نرمی آن را کاملا می توان احساس کرد به دلیل عایق گرمای بدن همانند چرم طبیعی، از این نوع پارچه چرم در تولید انواع لباس هایی مانند ژاکت و کت استفاده می شود. تولید چرم فاکس در رنگ های مختلف توسط نور خورشید امکان پذیر است.

 

نحوه تولید پارچه چرمی فاکس

 

نحوه تولید پارچه چرمی فاکس

 

پارچه چرم فاکس از فرآیندهای تولیدی مختلفی توسط تولیدکنندگان چرم تولید می شود به عنوان مثال (با به عمل آوردن نوعی خمیر کاغذ با نوعی از موم)، که هر دو مبتنی بر مواد گیاهی بوده و دوام بیشتری را برای این نوع ماده فراهم می کند.

در حال حاضر چرم فاکس موجود در بازار با دو ماده پلاستیکی عمده یعنی پلی اورتان (PU) و پلی وینیل کلراید (PVC) ساخته می شوند که این دو نوع ماده متفاوت از هم بوده ولی فرآیند های اتصالشان به پارچه کاملا مشابه است.

تولید چرم مصنوعی PVC  با ترکیب مواد سازنده ای چون نمک و نفت به دست می آید. برای انعطاف پذیر شدن و تبدیل به پارچه قابل استفاده در این تهیه این محصول حاصل از فرآورده های نفتی، نرم کننده اضافه می کنند.

فرآیند تولید چرم PU کمی پیچیده تر نسبت به PVC است و از پلیمر های مختلفی چون ایزوسیانات و پولیول ها برای تهیه این فرآورده استفاده می شود و در نهایت از افزودنی هایی چون نرم کننده برای تبدیل به چرم مصنوعی انعطاف پذیر به کار گرفته می شود.

 

بیشتر بدانید: راهنمای رفع بوی بد چرم مصنوعی و چرم طبیعی 

 

تاثیر چرم فاکس بر روی محیط زیست

 

تاثیر چرم فاکس بر روی محیط زیست

 

 

تولید چرم مصنوعی مانع از آسیب رسیدن به حیوانات می شود اما در تولید چرم فاکس از مشتقات سوخت های فسیلی استفاده شده و تاثیر منفی برای محیط زیست دارد. با ورود مواد سمی تجزیه ناپذیر به محیط و ماندگاری این ماده در محیط به شدت اکو سیستم جهان را تهدید می کند.

چرم فاکس تولید شده از گیاهان چون زیست تجزیه پذیر است اثر کمی بر روی محیط زیست می گذارد و با مزایای ویژه ای که نوع پارچی چرمی دارد سهم کوچکی ازبازار را به خود اختصاص داده و فراوانی ندارد.

چرم مصنوعی PU و PVC زیست تجزیه ناپذیر است و زمانی که دور انداخته شود مدت زمان طولانی حداقل بین 200 تا 500 سال  بعد از ساختنش اثرش در محیط باقی می ماند. چرم طبیعی در بازه زمانی یک یا دو دهه تجزیه شده در صورتی چرم مصنوعی قدرت آلودگی بیشتری در مقایسه با چرم اصل دارد.

 

کاربرد و تفاوت انواع چرم فاکس

 

کاربرد و تفاوت انواع چرم فاکس

 

 

چرم فاکس جایگزین چرم اصل در صنایع مختلفی از جمله پوشاک، لوازم تزئینی، پوشش صندلی و مبلمان، کیف، ساعت به کار برده می شود که متداول ترین نوع استفاده از نوع چرم معمولا در تهیه رومبلی و لباس هایی چون ژاکت می باشد.

هر کدام از انواع چرم ها بسته به نوع خودشان ویژگی های مختلفی دارند :

 

نوع چرم

ویژگی

مزایا و معایب

چرم PU

ارزان ترین نوع چرم مصنوعی

دوام کمتر نسبت به انواع دیگر چرم فاکس

چرم PVC

دوام بالا نسبت به چرم PU

تولید بیشتر به دلیل دوام بالا

چرم پارچه نما

چرم مصنوعی داری پارچه پایه ای به همراه پوشش پلاستیک

چرم PU و چرم PVC نمونه چرم پارچه نما

چرم روغن گیاهی

دوام بیشتر نسبت به چرم PU و چرم PVC

گران تر نسبت به سایر انواع چرم ها

 

دانش جایگزین چرم طبیعی

 

جمع بندی

در پایان

چرم فاکس ویژگی های مطلوب چرم طبیعی را دارد و انواع چرم های شناخته شده چرم فاکس مانند: چرم PU و PVC ارزان تر در مقایسه با پارچه های چرمی از نوع روغن گیاهی می باشد. برای خرید عمده انواع پارچه چرمی می توانید با شماره موجود در سایت تماس بگیرید و راهنمایی کامل در مورد سفارش عمده چرم مصنوعی را از مشاورین واحد فروش شرکت سپهرچرم خاورمینه بخواهید.

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه