اخبار

ترکیه و چین بیش از ۱۰ سهم بازار کفش عراق را از ایران گرفتند

ترکیه و چین بیش از ۱۰ سهم بازار کفش عراق را از ایران گرفتند

ترکیه و چین بیش از ۱۰ سهم بازار کفش عراق را از ایران گرفتند.

به گزارش سپهرچرم خاورمیانه به نقل از اخبار صنعت چرم و کفش، علی لشکری عضو هیئت مدیره جامعه صنعت کفش ایران گفت: صادرات کفش در کشور طی ۵ ماه نخست امسال از نظر وزنی ۱۲ درصد و از نظر ارزشی ۵ درصد افزایش داشته است.

وی افزود: از آغاز فروردین تا پایان مرداد ماه ۱۴ هزار و ۳۵۵ تن کفش به ارزش ۳۳ میلیون دلار صادر شده است که نسبت به گذشته رو به بهبود است، اما این بدین معنا نیست که تولیدکنندگانی که در کشور صادرات انجام می‌دهند، با چالش رو به رو نیستند.

علی لشکری گفت: تولیدکنندگان کفش در کشور مجبورند با دلار صادراتی مواد اولیه وارد کنند یا این دلار را در سامانه نیما بفروشند. شکاف بین دلار حاصل از ارز صادرات و دلار نیمایی از جمله عواملی است که سرعت افزایش صادرات را گرفته است. اگر این موضوع بین بانک مرکزی و وزارت صمت حل و فصل شود، شاهد جهش خیلی بیشتری در این حوزه خواهیم بود.

عضو هیئت مدیره جامعه صنعت کفش ایران یادآور شد: بر اساس آخرین آمار‌ها سهم صادرات کفش ایران به عراق در ۵ ماه نخست امسال به ۵۲ درصد کاهش یافته و ترکیه و چین به دلیل همین نگاهی که به آن اشاره شد، توانسته اند بقیه سهم بازار عراق را که یک بازار بسیار بزرگ است، از  ایران بگیرند. برای مثال یک زمانی بین ۶۰ تا ۷۰ درصد کفش ایران به بازار‌های عراق صادر می‌شد.

 

منبع: اخبار صنعت چرم و کفش

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه