مقاله

بررسی وضعیت فعلی صنعت چرم در ایران

بررسی وضعیت فعلی صنعت چرم در ایران

وضعیت فعلی صنعت چرم در ایران با سابقه درخشان فرهنگی تاریخی چگونه است؟ صنعت چرم با قدمت بسیار طولانی به عنوان یکی از صنایع اشتغال زا، در ایران و کشورهای مختلف طرفداران زیادی را به خود اختصاص داده است. اگر کتاب های تاریخی مربوط به قدمت صنعت چرم را مطالعه کرده باشید خواهید دید که ایرانیان باستان یکی از قدیمی ترین و در اصل اولین تولید کنندگان چرم در دنیا بودند و این قدمت حدودا 3000 سال تخمین زده شده است. ایران با رشد بسیار بالای صنعت چرم بین سال های 1348 تا 1357 توانسته با تاسیس 5 کارخانه بزرگ و کاملا مدرن از صنعت چرم کشور ترکیه پیشی بگیرد اما وضعیت صنعت چرم ایران در حال حاضر چگونه است؟ سپهر چرم خاورمیانه تولید کننده چرم مصنوعی در این گزارش نگاهی به این صنعت با شکوه و به بررسی وضعیت فعلی صنعت چرم در ایران می پردازد.

 

 

نگاهی به صادرات چرم و چرم سازی در ایران

 

نگاهی به صادرات چرم و چرم سازی در ایران

 

بنابر گزارش اعلام شده از سوی انجمن صنایع چرم ایران، بیشترین آمار تولید کنندگان چرم مربوط به استان تهران، مشهد و تبریز است و بر این اساس یعنی حدودا 5 الی 6 درصد مربوط به بازار جهانی در زمینه صادرات چرم مربوط به ایران است. (4 – 5 درصد پوست گوسفند، 1 درصد پوست گاو)

با توجه به آمار داده شده 18 میلیون پوست گوسفند به سالامبور تبدیل می شود و حدودا 45 میلیون دلار از صادرات آن برای کشور ارز آوری دارد. طبق گفته ی رئیس اتحادیه تولید کنندگان و صادر کنندگان سالامبور و چرم ایران اگر این مقدار گفته شده تبدیل به چرم یا انواع محصولات چرمی شود210 میلیون دلار درآمدهای ارزی برای ایران خواهد داشت.

 

وضعیت تولید چرم در ایران

 

وضعیت تولید چرم در ایران

 

فعالیت تولیدکنندگان چرم تحت عنوان شهر چرم صنعتی در سه منطقه تهران، تبریز و مشهد می باشد. این واحدها از 350 شرکت تشکیل شده و سالانه 2.5 میلیون قطعه پوست گاو و گوسفند  تولید می کنند که بخش عمده ای برای تولید کفش و حدودا 20% برای محصولات چرمی می باشد.

 

با توجه به داشتن زیرساخت کافی برای تولید چرم و وسایل چرمی صنعت چرم داری پتانسل کاملا قوی برای جذب سرمایه گذاری مشترک خارجی تحت قوانین اقتصادی و تجاری دارا می باشد. از این رو حدود 40% پوست گوسفند و بز تبدیل به چرم نهایی می شود و پوست های باقی مانده یه صورت خام فرآوری نشده صادر می شود.

 


چرم اصل را چگونه بشناسیم؟


صنعت چرم ایران چه نقطه ضعفی دارد؟

 

نقاط ضعف صنعت چرم در ایران

 

نقطه ضعف صنعت چرم در ایران کامل نشدن زنجیره تولید محصولات چرمی مربوط به لوازم جانبی شامل سگک، کفی کفش و سایر انواع محصولا چرمی و پوشاک است که در مقیاس بزرگی تولید داخلی ندارد. ترویج فناوری صنعت چرم کاری کاملا ضروری بوده چون از نظر تکنولوژی ماشین آلات چرم در ایران بسیار موقعیت خوبی دارد و طبق گزارشات اگر ایران بتواند سرمایه گذاری جدید خارجی دریافت کند و با استفاده ی درست از فناوری های پردازش چرم در بازار بین المللی سهم کاملا عادلانه ای به دست خواهد آورد.

 


لازم است که بدانید : معرفی انواع بهترین چرم مصنوعی


 

آیا واردات و قاچاق تاثیری بر صنعت چرم ایران دارد؟

 

تاثیر قاچاق بر صنعت چرم ایران

 

در پاسخ به این سوال می توان گفت که ایران با دارا بودن مواد اولیه پوست خام، مبحث واردات تاثیری بر این صعنت ندارد ولی گسترش این حوزه می تواند تاثیرات عالی و کمک فراوانی بر اقتصاد ملی و همچنین تولیدات داخلی داشته باشد. اما مسئله مهم قاچاق است که عدم کنترل آن مانع از  بهتر پیش رفتن روند کار می شود و این صعنت را با کمبود مواد اولیه رو به رو می کند.

 

تاثیر قاچاق علاوه بر مشکلات اقتصادی، تولید داخلی صنعت چرم را کاملا وسعت می دهد و مانع از بهتر پیش رفتن برنامه ریزی تولیدکنندگان چرم می شود و تمام فرصت های مربوط به سرمایه گذاری در تولید محصولات و اشتغال زایی را از بین می برد.

 

دریافت سود بالا یکی از عوامل قاچاق در حوزه چرم است که به سبب آن شرکت های داخلی توان کافی برای رقابت تولیدات خارجی نداشته و در بسیار مواقع موجب ورشکستگی سرمایه گذاران داخلی می شود که این امر نیازمند به حمایت از فعالان این صنعت را دارد که موجب به رونق صعنت چرم بشود.

 


معرفی بهترین پارچه چرم مصنوعی


اشتغال محوری و ارزآوری صنعت چرم

 

اشتغال محوری و ارزآوری صنعت چرم

 

طبق گفته کارشناسان صنعت چرم جز یکی از صنایع بومی در کشور ایران است و برای ارز آوری، کارآفرینی و اشتغال زایی نقش کاملا موثر و کلیدی در ساختار اقصاد دارد. به عنوان مثال در قسمت اشتغال محوری صنعت چرم برای تولید هر جلد پوست 7 نفر، در بخش تولید چرم 35 نفر و تبدیل چرم به انواع محصولات چرمی 200 نفر اشتغال زایی خواهد داشت.

 

مشکلات و چالش هایی پیش رو صنعت چرم سازی

 

مشکلات و چالش هایی پیش رو صنعت چرم سازی

 

پیشرفت در تولید و توسعه حوزه صنعت چرم سازی نیازمند به رفع موانع و تقویت زیرساخت های چرخه تولید و تامین است که کمبود و یا بی کیفیت بودن پوست یکی از موثرترین و اصلی ترین چالش های صنعت چرم است که نیازمند برنامه جامع و بلند مدت کاربردی که دربرگیرنده تمام چهارچوب ها و سیاست گذاری صنعت چرم و پوست می باشد.

 

برخی از مشکلات مربوط به صنعت چرم سازی

  • نبود آموزش های تخصصی
  • بالا بودن هزینه های تولید
  • مشکل تأمین منابع مالی
  • عدم ثبات قیمت مواد اولیه در بازار
  • کمبود نقدینگی و سرمایه
  • مشکلات مربوط به تعرفه های مواد شیمیایی و زیر ساخت ها
سخن پایانی

 

صعنت چرم سازی در ایران نیازمند به توجه بیشتر و به کارگیری از آخرین و به روز ترین تکنولوژی های روز دنیا را میطلبد و نیازمند این است که سرمایه گذاران داخلی و صنعت گران با سعی و تلاش بتوانند بازار داخلی را توسعه رونق بدهند و بازار های خارجی را در دست بگیرند.

 

شرکت سپهر چرم خاورمیانه به عنوان بهترین تولید کننده چرم مصنوعی با کیفیت آمادگی کامل را، در مشاوره فروش چرم مصنوعی به صورت عمده را برای شما خریداران دارد. برای مشاوره و خرید عمده چرم با شماره موجود در سایت با واحد فروش سپهرچرم در تماس باشید.

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید