چرم مصنوعی, مقاله

انواع چرم مصنوعی و ویژگی آن ها

انواع چرم مصنوعی و ویژگی آن ها

می دانیم که چرم به طور کلی به دو دسته چرم مصنوعی و چرم طبیعی تقسیم می شود. چرم را می توان از جهات مختلفی دسته بندی کرد؛ هر کدام از چرم های طبیعی و مصنوعی خود به تنهایی قابلیت تقسیم بندی به دسته های مختلف را دارند.

چرم ها را می توان از لحاظ متریال، نوع دباغی، روش تولید، کاربرد، شکل ظاهری، ضخامت و… دسته بندی کرد. در این مقاله می خواهیم به معرفی و شرح انواع چرم مصنوعی بپردازیم. تا پایان این مقاله با سپهر چرم خاورمیانه ، بزرگترین تولید کننده چرم مصنوعی همراه باشید.

 

انواع چرم مصنوعی

چرم مصنوعی به چرمی گفته می شود که از ترکیب و پرداخت چند نوع ماده صنعتی مانند الیاف، پلی‌اورتان، رنگ و… تولید می شود.

استقبال فراوان مردم در سال های اخیر از چرم مصنوعی باعث شده که تنوع طرح و رنگ فراوانی برای این محصول وجود داشته باشد. چرم مصنوعی به طور کلی شامل موارد زیر است:

  • چرم منفذ دار
  • چرم اکلیلی
  • چرم پلی اورتان
  • چرم وینیل
  • چرم طرح دار
  • چرم اشبالت

 

چرم منفذ دار:

یک نوع چرم از انواع چرم مصنوعی، چرم منفذ دار می باشد. تشخیص این نوع چرم مصنوعی با توجه به نام آن کار سختی نیست. چرم منفذ دار به چرمی گفته می شود که در ساختار خود منفذهایی برای تنفس لایه های چرم دارد. این نوع چرم مصنوعی دارای دو نوع کورفوم و چرم می باشد.

 

چرم اکلیلی:

چرم اکلیلی از پرکاربردترین و پراستفاده ترین نوع چرم مصنوعی می باشد. از جمله دلایلی که باعث محبوبیت این نوع چرم شده می توان به تنوع رنگ بندی، مقاومت و استحکام بالا و سطح درخشان و براق اشاره کرد. چرم مصنوعی اکلیلی در زمینه تولید مبل، کیف و کفش و… کاربرد دارد.

 

چرم پلی اورتان:

چرم پلی اورتان که آن را با نام چرم PU نیز می شناسیم، یکی دیگر از انواع چرم مصنوعی پرکاربرد می باشد. از مهمترین دلایل محبوبیت این نوع چرم، ضد حساسیت بودن آن برای پوست انسان است. کیفیت بالا، ظرافت و سطح نرم از دیگر دلایل محبوبیت این نوع چرم است. این محصول در زمینه تولید مبل، پوشاک و… مورد استفاده قرار می گیرد.

 

چرم وینیل:

چرم وینیل نوع دیگری از انواع چرم مصنوعی می باشد که دارای انعطاف و لطافت مناسبی می باشد. هر چند که چرم وینیل در مقایسه با چرم پلی اورتان از کیفیت پاین تری برخوردار است، ولی همچنان پرکاربرد است و در زمینه تولید جلد و شیرازه کتاب مورد استفاده قرار می گیرد.

 

چرم طرح دار:

یکی از زیباترین چرم های مصنوعی، چرم های طرح دار هستند. چرم های مصنوعی طرح دار تحت فشار و حرارت بالا در طرح های گوناگونی مثل طرح پوست مار، طرح سنگی و … تولید می شوند.

 

چرم اشبالت:

یکی دیگر از انواع چرم مصنوعی ، چرم اشبالت است. چرم اشبالت به ترکیب دو نوع چرم مصنوعی و طبیعی گفته می شود. از ویژگی های این محصول می توان به تنوع رنگ، دو رو و پرزدار بودن آن اشاره کرد.

 

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه