مقاله

آیا چرم وگان و چرم مصنوعی یکسان هستند؟

چرم وگان

وگان یا چرم گیاهی واژه ای کاملا آشنا در جهان مد که قدمت آن از سال 2010 آغاز می گردد. در آن زمان طراحان شروع به تولید لباس و لوازمات جانبی با کیفیت بالا، بدون کشتار حیوانات کردند. هدف طراحان از این کار ایجاد نوعی سبک زندگی گیاهی و اخلاقی بود که در این راستا چرم مصنوعی با عنوان چرم غیرحیوانی یا وگان معروف گردید.

چرم وگان و چرم مصنوعی یکسان هستند و در اصل یک ماده “چرمی” که در تولید آن از پوست حیوانات استفاده نمی شود و از طیف وسعی از مواد مصنوعی چون پلاستیک، و سایر مواد طبیعی مانند چوب پنبه برای ساخت آن استفاده می گردد.

متداول ترین مواد مورد استفاده برای چرم های مصنوعی پلی وینیل کلراید (PVC) و پلی اورتان (PU) هستند که موادی بر پایه پلاستیک هستند. اصطلاح دیگر برای چرم تقلبی “Pleather” است که از اصطلاح چرم پلاستیکی گرفته شده است.

 

 

مفهوم کلی وگان یا چرم گیاهی

به طور کلی هر چرمی که در تولید آن از ماده ی حیوانی استفاده نشده باشد و کیفیتی چون چرم طبیعی را دارا باشد چرم گیاهی یا وگان نام دارد که تعریف به طور کامل در بین افراد به طور کامل پذیرفته شده است.

چرم گیاهی از مواد اوّلیه‌ی بسیار مختلف، با نام‌ های متفاوتی چون : “leatherette” ،“faux leather” ،“vegan leather” ،“PU leather” ،“pleather” ،” Mushroom leather” و ” Leaf leather” تولید می‌گردد.

 

نحوه تولید چرم وگان

چرم وگان از یک لایه پارچه با جنس کتان یا پلی استیر تشکیل شده که معمولا روی آن را با ضایعات گیاهی مانند آناناس، چوب‌پنبه، کاکتوس، قهوه و حتی با پالپ کاغذ پوشش داده می شود. این ضایعات توسط انواع چسب های شیمیایی بر روی پارچه چسبیده می شود و این ترکیب با مواد لاستیکی (انواع رزین یا روغن گیاهی) پوشانده می شود.

 

کاربرد چرم مصنوعی

 

چرا چرم وگان بخریم؟

آیا تا به حال به این فکر کردید که با خرید چه نوع چرمی می توانیم به به طبیعت و حیوانات کمک کنیم؟

چرم وگان در اصل یک ماده چرم مصنوعی بوده که اغلب از پلاستیک ساخته می شود اما چرم نهایی تولید شده به گونه ای است که ظاهر و کیفیت مشابه به چرم طبیعی داشته باشد. معمولا از چرم های وگان حاوی الیاف طبیعی در ساخت کفش، پوتین، کاپشن و کیف مورد استفاده قرار می گیرد.

به منظور کمک کردن به محیط زیست و جلوگیری از کشتار حیوانات برای تولید چرم طبیعی، استفاده از چرم وگان یا چرم گیاهی در تولید محصولات چرمی که که امروزه با نام چرم مصنوعی در انواع مدل ها و تنوع رنگی بالا بیشتر شناخته می شود جایگزین مناسبی است.

 

چرم وگان چه مزایا و معایبی دارد؟

 

مزایا و معایب چرم وگان

 

مزایای چرم وگان

 1. ارزان و مقرون به صرفه
 2. تولید بدون کشتار حیوانات
 3. تولید با مواد مختلف
 4. تولید با بفت های گوناگون
 5. تمیزی راحت
 6. نگهداری و مراقب آسان
 7. ضد آب

 

معایب چرم وگان

 1. دوام کمتر نسبت به چرم طبیعی
 2. قابلیت تنفس کم
 3. تغییر شکل سریع در برابر حرارت و گرما
 4. آتش گرفتن سریع در مقابل حرارت

 

چرم وگان از چه موادی تشکیل شده است؟

 

مواد تشکیل دهنده چرم وگان

 

 1. میکروفیبرهای گیاهی : جاگزین مناسب برای ترکیبات حیوانی
 2. لوریکا : یک ماده از ترکیب چندین میکروفیبر
 3. بیرکو فلور (Birko-Flor) : نوعی ماده ی مصنوعی از ترکیب PVC و پشم گوسفند
 4. کیدکس (Kydex) : ماده ای از تریکب PVC و الکریلیک

 

چرم وگان چه بویی می دهد؟

چرم وگان یا چرم مصنوعی با PVC یا PU ساخته شده است و اغلب بوی بسیار عجیبی از مواد شیمیایی را دارد و گاها به‌ عنوان بوی «ماهی» نیز توصیف می‌شود. برای رفع بوی بد این نوع چرم سعی کنید از روش و تکنیک های مخصوص استفاده کنید تا آسیبی به ساختار این نوع پارچه چرمی نشود که در ادامه می توانید مقاله مربوط به رفع بوی بد چرم را مطالعه کنید و از راهنمایی ها و آموزش های ارائه شده بهره مند شوید. استفاده از راه کارهای صحیح در از بین بردن بوی بد چرم کیفیت پارچه چرم یا محصول تولید شده از چرم را حفظ می کند و مانع از رنگ پریدگی آن می شود.

 


لازم است که بدانید: راهنمای رفع بوی بد چرم مصنوعی


 

وگان

 

چرم وگان چگونه به نظر می رسد؟

چرم وگان در چندین شکل و کیفیت مختلف وجود دارد، بنابراین برخی از آنها بیشتر از سایرین “چرمی” هستند. به طور کلی، و با تمرکز بر روی چرم وگان با کیفیت خوب، تفاوت چندانی با چرم واقعی وجود ندارد. با این حال، از آنجایی که چرم گیاهی مصنوعی است، مانند چرم واقعی در هنگام کهنه شدن پتینه ایجاد نمی کند و تنفس آن بسیار کمتر است زیرا منافذی که بر روی سطح چرم چاپ شده مصنوعی هستند.

 

وگان در مقابل چرم واقعی

نگرانی اصلی اکثر مردم هنگام تصمیم گیری بین چرم گیاهی و واقعی، تأثیری است که بر حیوانات و محیط زیست می گذارد. با این حال، در حالی که اصطلاح چرم گیاهی ممکن است به معنای محصولی سازگار با محیط زیست باشد، همیشه اینطور نیست.

 

خرید عمده چرم مصنوعی (قیمت چرم وگان)

در این محتوا در خصوص چرم وگان به همراه تمام ویژگی ها و از جمله مزایا و معایب آن گفتیم و سعی کردیم مطالب را به طور مفید و مختصر به شما عزیزان ارائه دهیم اگر شما هم قصد استفاده و خرید چرم مصنوعی(وگان) یا چرم گیاهی را دارید می توانید با مشاورین شرکت سپهرچرم خاورمیانه تولید کننده چرم مصنوعی در تماس باشید.

 

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه